Linkgyűjtemény (leendő) játékfejlesztőknek
Ezen az oldalon a játékfejlesztés témaköréhez kapcsolódó programokat, szolgáltatásokat és tanulást segítő anyagokat igyekszünk összegyűjteni. Elsősorban ingyeneseket és/vagy nyílt forráskodúakat, de lesznek kivételek.
A gyűjteményt a jövőben bővíteni fogjuk többek között audio szoftverekkel, illetve asset-lelőhelyekkel is.
Tartalomjegyzék
Játékmotorok
Rengeteg engine létezik, mindegyiknek vannak erősségei és gyengeségei. Vannak olyanok, amik kezdőbarátabbak, vannak amik kevésbé. Célszerű minél többet kipróbálni és kiválasztani a legszimpatikusabbat.
Kezdőknek ajánlott
- GameMaker: nagy múltú, kiforrott 2D engine. Ingyenes, de kereskedelmi forgalomba kerülő játékok fejlesztéséhez licencet kell venni egyszeri 40 000 Ft körüli összegért.
- Construct: freemium 2D engine (korlátozott 3D funkciókkal), ami böngészőben fut, de offline is működik. Esemény-orientált vizuális módszerrel, vagy JavaScript ill. TypeScript nyelven programozható. Az ingyenes verzió kipróbálásra éppen elég, de meglehetősen korlátozott. A korlátlan változat havi vagy éves előfizetési díjért vehető igénybe (az éves díja kb. 45 000 Ft magánszemélyeknek).
- GDevelop: A Construct-ra nagyon sok szempontból hasonlító ingyenes engine.
- microStudio: Nyílt forrású 2D engine, böngészős és letölthető verziója is van. Saját (Lua-szerű) microScript nyelvén, vagy Lua, Python, Javascript, ill. Typescript nyelven is programozható.
- GB Studio: nyílt forrású fejlesztőkörnyezet GameBoy / GameBoy Color játékok készítéséhez. A játékokból böngészőben futó verziót is lehet exportálni, de akár GameBoy hardveren vagy emulátoron futó verziót is. Blokk-alapú vizuális módszerrel programozható.
- Ct.js: nyílt forrású 2D engine integrált fejlesztői környezettel, JavaScript nyelven vagy a Catnip nevű blokk-alapú vizuális módszerrel programozható.
- Twine: nyílt forrású engine interaktív történetek, szöveges kalandjátékok és társaik létrehozásához. Böngészőben is használható, kódolási ismereteket nem igényel, de van benne CSS / JavaScript támogatás is.
- Bitsy: nyílt forrású 2D engine elsősorban retro stílusú játékok létrehozásához, kódolást nem igényel.
- RPG in a Box: egyszeri 8000 Ft körüli összegért megvásárolható 2D/3D engine elsősorban RPG-k készítéséhez. Vizuális módszerrel, vagy a saját Bauxite nevű script nyelvén keresztül programozható.
- RPG Maker MZ / MV / VX / XP / etc: nagymúltú engine család 2D RPG-k készítéséhez. A legtöbb változat Steam akciók alkalmával már pár ezer Forintért felmarkolható, de mindegyikből van 30 napos ingyenes próbaverzió is.
A nagy nevek
- Godot: nyílt forrású 2D/3D engine, az utóbbi években jelentősen megnőtt a népszerűsége. A GDScript nevű saját (Python-szerű) nyelvén lehet programozni, de van C# verziója is (ami jelenleg kevésbé elterjedt).
- Unity: freemium 2D/3D engine, alighanem ehhez lehet a legtöbb oktatóanyagot találni a neten. C# nyelven, vagy a gráf alapú Visual Scripting rendszer segítségével programozható.
- Unreal Engine: ingyenes, elsősorban 3D engine. C++ nyelven vagy a gráf alapú Blueprint rendszer segítségével programozható.
Még néhány ajánlás
- LÖVE: nyílt forrású 2D engine, Lua nyelven programozható, de integrált fejlesztőkörnyezet "gyárilag" nem tartalmaz.
- PICO-8: egyszeri 6000 Ft körüli összegért megvehető "fantasy console" és fejlesztőeszköz. Lua nyelven lehet elsősorban retro stílusú játékokat készíteni vele.
- TIC-80: nyílt forrású engine, ami sok tekintetben hasonlít a PICO-8-re.
2D / 3D grafika és animáció
2D rajz, pixel art és animáció
- Pixel Studio: ingyenes pixel art app ami Windows, Mac, Android és iPadOS platformokra is elérhető, animálni is lehet vele.
- Aseprite: népszerű nyílt forrású pixel art app, ami minden népszerű desktop platformon elérhető, egyszeri 7000 Ft körüli díjért vásárolható meg, de ha valaki veszi a fáradságot, forrásból lefordíthatja és akkor ingyen van.
- Resprite: az Aseprite-ra sokban hasonlító ingyenes app, ami desktop és Android / iPadOS platformokra is elérhető.
- Pixelorama: böngészőben és desktop platformokon is elérhető ingyenes pixel art app.
- Photopea: böngészőben futó ingyenes (de reklámokat megjelenítő) képszerkesztő program erős Phtoshop utánérzéssel.
- Piskel: böngészőben futó nyílt forrású pixel art app.
- Krita: nyílt forrású digitális rajzolóprogram, Windows, Mac és Linux platformokra is elérhető.
- Pixelable: ingyenes pixel art app iPadOS-re. Reklámmentességet egyszeri 1500 Ft körüli összegért lehet venni benne.
- Pixaki: pixel art app iPadOS-re, a demo verzió ingyenesen kipróbálható, a teljesért egyszeri 7000 Ft körüli összeget kell fizetni.
- FlipaClip: 2D képkockánkénti animációhoz kitalált intuitív freemium program Android és iOS eszközökre.
Vektorgrafika
- Inkscape: nyílt forrású vektorgrafikus program Windows, Mac és Linux platformokra.
- Graphite: nyílt forrású, böngészőben futó vektorgrafikus program. Aktív fejlesztés alatt áll, de az alpha verzió már kipróbálható.
3D modellezés és voxel szerkesztők
- MagicaVoxel: nyílt forrású voxel art program Windows és Mac platformokra.
- Blockbench: nyílt forrású voxel art program Windows, Mac és Linux platformokra.
- Goxel: nyílt forrású voxel art program, Windows, Mac, Linux, Android és iPadOS platformokra.
- Blender: a legnépszerűbb nyílt forrású 3D modellező program, elérhető Windows, Mac és Linux platformokra is. Mivel rengeteg funkció van benne, kissé nehéz lehet elsőre eligazodni benne, de sok tutorial elérhető hozzá.
- Tinkercad: böngészőben futó ingyenes 3D modellező program.
- Kenney Shape: Windows és Linux platformokra elérhető program, mellyel 2D pixel artból lehet 3D modelleket extrudálni. Egyszeri 1500 Ft körüli összegért lehet megvásárolni.
- Crocotile 3D: elsősorban környezetek / pályák modellezésére kitalált 3D szerkesztő program Windows, Mac és Linux platformokra. A demó ingyenes, a teljes verzió egyszeri 11 000 Ft körüli díjért markolható fel.
- InstaMAT: freemium eszköz 3D modellek textúráinak készítéséhez.
Audio programok
Hang- és zeneszerkesztő szoftverek
- Audacity / Tenacity: az Audacity egy kicsit cseles háttérsztorival rendelkező nyílt forrású destruktív hangszerkesztő program; a Tenacity pedig egy kevésbé cseles forkja, ami funkciókban némileg eltér az eredetitől. Mindkettő támogatja a VST(3) effekteket.
- REAPER: elsősorban zenére kihegyezett, de hangeffektek készítésére / manipulálására is kiváló nem-destruktív szerkesztőprogram (DAW). Ingyenesen korlátozások nélkül 60 napig kipróbálható, de 60 nap után sem korlátozza a funkciókat. Ugyanakkor érdemes leszurkolni a 22 000 Ft körüli egyszeri összeget érte, kevés jobb ár-érték arányú szoftver van a világon. Támogatja a VST hangszereket és effekteket is, néhány beépített effekteket is tartalmaz.
- FL Studio: fizetős, de rég óta népszerű zeneszerkesztő. A belépő verzió 35 000 Ft körüli egyszeri díjért vásárolható meg.
- LMMS: nyílt forrású, Windows, Linux és Mac rendszerekre is elérhető szoftver, ami látszólag elég sokat inspirálódott az FL Studio-ból.
- Tracktion Waveform: korlátozott ingyenes verzióval is rendelkező, Windows, Linux és Mac rendszereken is futó zeneszerkesztő szoftver.
- Ableton Live: 30 napos próbaverzióval rendelkező népszerű zeneszerkesztő szoftver. A belépő verzió 32 000 Ft körüli összegért vásárolható meg.
- Bandlab Studio: freemium, böngészőben és Android/iOS eszközökön futó zeneszerkesztő.
- Cakewalk by Bandlab: freemium, Windows és Mac platformokra elérhető zeneszerkesztő.
- BeepBox: böngészőben futó (de offline is működő) nyílt forrású szekvenszer beépített hangszerekkel.
- OpenMPT: nyílt forrású tracker VST effekt és hangszer támogatással.
- Bassoon Tracker: nyílt forrású, böngészőben futó tracker.
VST hangszerek és effektek
- IK Multimedia és Native Instruments: jó pár ingyenes effektjük és hangszerük is van, de viszonylag gyakran akcióznak is, amikor nagyon jó áron lehet hozzájutni a fizetős cuccaikhoz.
- Plugins4Free: ingyenes effekteket és hangszereket gyűjtő oldal.
Hangeffekt generátorok és lelőhelyek
- sfxr, bfxr, jfxr, jsfxr: egy családból származó nyílt forrású parametrikus hangeffekt-szintetizátorok.
- Chiptone: A fentiekhez hasonló, de még több funkcióval rendelkező hangeffekt-szintetizátor.
- Freesound: ingyenes (és részben szabad licencelésű) hangokat gyűjtő oldal. Letöltéshez regisztráció szükséges.
- LabChirp: ingyenes, Windows, Mac és Linux platformokra is letölthető hangeffekt-szintetizátor.
Asset lelőhelyek (2D / 3D grafika, hangok, zene, bármi)
- Itch.io: rengeteg ingyenes és fizetős 2D/3D grafikai asset, hangeffekt és zene is beszerezhető az Itch piacterén.
- OpenGameArt: ingyenes, részben szabad licencelésű asset gyűtőoldal: iss is van minden.
- Kenney, avagy Asset Jézus: egy szuper jó fej holland arc oldala, ahonnan kilátástalan mennyiségű, minőségi CC0 licencelt assetet lehet letölteni. Vannak generátor / szerkesztő programjai és példaprojektjei is.
- Quaternius: CC0 licenc alatt elérhető alacsony poligonszámú minőségű 3D modellek.
- PolyPizza: ingyenes, részben szabad licencelésű 3D modelleket gyűjtő oldal.
- Share Textures: CC0 licencelt textúrákat gyűjtő oldal.
- Poly Haven és ambientCG: CC0 licencelt modelleket és textúrákat gyűjtő oldalak.
- 99Sounds: ingyenes hangeffekt-csomagok.
- Lospec: palettákat és pixel art tutorialokat gyűjtő oldal.
- Incompetech: Kevin MacLeod CC-BY licencelt zenéinek lelőhelye.
Kapcsolódó témakörök
Terjesztés
- Itch.io: az Itch részben közösségi oldal játékfejlesztőknek, részben egy piactér, ahol játékokat és asseteket lehet árulni és vásárolni (de van rengeteg ingyenes cucc is fent). Fejlesztők ingyenesen feltölthetik a játékaikat (böngészős és letölthető verziókat is), van game jam gyűjtőoldal, meg még ezer másik hasznos dolog.
- Github Pages, Gitlab Pages, Vercel: ingyenes opciók böngészőben futó játékok közzétételére (bizonyos korlátok mellett persze).
Projekt tervezés, kollaboráció
Online eszközök ötleteléshez, tervezéshez, dokumentáláshoz, a játék állapotának követéséhez, hibakezeléshez és hasonlókhoz.
- Trello: kanban-típusú (sávokat és kártyákat használó) freemium projektmenedzsment eszköz.
- Miro: "végtelen tábla"-típusú freemium kollaborációs eszköz.
- Notion: freemium eszköz kollaboratív tervezéshez.
- Obsidian, Logseq: kiváló nyílt forrású programok tervezéshez és dokumentáláshoz.
Gamedev továbbképzés :)
- Red Blob Games: ingyenes interaktív magyarázó anyagok videójátékokban használatos technikákról.
- Game UI Database: videójátékok felhasználói felületét dokumentáló és elemző gyűjtőoldal.
- Coffee with Butterscotch: a világ alighanem legjobb gamedev témát is sűrűn érintő, egyébként szupervicces podcastje. A Butterscotch Shenanigans csapatától rengeteget lehet tanulni. A történetüket is ajánlott megismerni.
- Pixel Art Tutorials: Pedro Medeiros (Saint11) elképesztően menő animált GIF-ekbe öntött pixel art tutorialjai.
- Omnicalculator: matematikai képletek leírása és interaktív kalkulátorok.
Programozás
Ha általánosságban szeretnéd programozási ismereteidet bővíteni, nézz körül ezeken az oldalakon.
- freeCodeCamp: ingyenes tananyagok több témában.
- Roadmap.sh: ingyenes tananyagok több témában.
- Future Coder: ingyenes, modern, interaktív Python oktatóanyag.
- W3Schools: ingyenes oktatóanyagok főleg (de nem kizárólag) webfejlesztéshez kapcsolódó témákban.
Szolgáltatások
- Free for Developers: link-gyűjtemény fejlesztőknek, akik szeretik az ingyenes szolgáltatásokat / termékeket :)